Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


manual:podvojne_ucetnictvi_prakticky

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
manual:podvojne_ucetnictvi_prakticky [2008/03/05 08:10] Karel Petrůmanual:podvojne_ucetnictvi_prakticky [2008/03/05 08:21] (aktuální) Karel Petrů
Řádek 14: Řádek 14:
  
 První krokem je správné nastavení číselníků a číselných řad dokladů. První krokem je správné nastavení číselníků a číselných řad dokladů.
 +
  
 ==== Skupiny faktur a dokladů ==== ==== Skupiny faktur a dokladů ====
Řádek 21: Řádek 22:
 Každý druh dokladů může mít jinou číselnou řadu (počítadlo). Důležitý je také sloupec //Znaménko//, který určuje charakter a chování dokladů v tomto druhu ([[#Obrázek 12.2]]-4). Existují tyto možnosti: Každý druh dokladů může mít jinou číselnou řadu (počítadlo). Důležitý je také sloupec //Znaménko//, který určuje charakter a chování dokladů v tomto druhu ([[#Obrázek 12.2]]-4). Existují tyto možnosti:
  
-**-1**odchozí tok peněz: tedy přijaté doklady a faktury, vydané dobropisy apod. Tyto doklady se uhrazují se znaménkem mínus, jsou počítány mezi přijatá daňová plnění a jsou u zakázek počítány jako náklady.+  * **-1** odchozí tok peněz: tedy přijaté doklady a faktury, vydané dobropisy apod. Tyto doklady se uhrazují se znaménkem mínus, jsou počítány mezi přijatá daňová plnění a jsou u zakázek počítány jako náklady.
  
-****žádný tok peněz: tedy interní doklady, předpis hrubé mzdy apod. Tyto doklady nemají úhradu, nejsou počítány do DPH a nepočítají se do zakázek.+  * **0** žádný tok peněz: tedy interní doklady, předpis hrubé mzdy apod. Tyto doklady nemají úhradu, nejsou počítány do DPH a nepočítají se do zakázek.
  
-**1**příchozí tok peněz: vydané doklady a faktury, přijaté dobropisy apod. Tyto doklady se uhrazují se znaménkem plus, jsou počítány mezi uskutečněná plnění a v zakázkách jsou počítány jako výnosy.+  * **1** příchozí tok peněz: vydané doklady a faktury, přijaté dobropisy apod. Tyto doklady se uhrazují se znaménkem plus, jsou počítány mezi uskutečněná plnění a v zakázkách jsou počítány jako výnosy.
  
 ==Obrázek 12.2== ==Obrázek 12.2==
Řádek 35: Řádek 36:
 **Poznámka:** Při přechodu na nový rok máte možnost nechat všechny doklady z minulého roku v aktuálních datech nebo nechat pouze neuhrazené pohledávky a závazky. Pokud se rozhodnete pro první variantu vytvořte si druhy dokladů začínající rokem např. 05-fv (faktury vydané 2005), 05-fvz apod. Budete mít lepší orientaci, přehled a možnosti filtrování. **Poznámka:** Při přechodu na nový rok máte možnost nechat všechny doklady z minulého roku v aktuálních datech nebo nechat pouze neuhrazené pohledávky a závazky. Pokud se rozhodnete pro první variantu vytvořte si druhy dokladů začínající rokem např. 05-fv (faktury vydané 2005), 05-fvz apod. Budete mít lepší orientaci, přehled a možnosti filtrování.
  
-===== Číselné řady dokladů a deníku =====+ 
 + 
 +==== Číselné řady dokladů a deníku ====
  
 Všechny číselné řady se v OBIS4SQL nastavují pomocí společné tabulky //Počítadla//. Do tohoto číselníku se dostanete z každé záložky //Nastavení// nebo z menu //Ostatní -> Společné číselníky -> Počítadla//. Všechny číselné řady se v OBIS4SQL nastavují pomocí společné tabulky //Počítadla//. Do tohoto číselníku se dostanete z každé záložky //Nastavení// nebo z menu //Ostatní -> Společné číselníky -> Počítadla//.
Řádek 59: Řádek 62:
 **Poznámka:** Kromě počítadel pro vybraný druh obsahuje každá z výše uvedených tabulek ještě takzvané //implicitní// počítadlo. Najdete jej v záložce //Nastavení//. Pokud není vyfiltrován žádný druh např. dokladů nebo u vybraného druhu není počítadlo vyplněno, použije se toto implicitní. V praxi se tento postup používá zřídka. **Poznámka:** Kromě počítadel pro vybraný druh obsahuje každá z výše uvedených tabulek ještě takzvané //implicitní// počítadlo. Najdete jej v záložce //Nastavení//. Pokud není vyfiltrován žádný druh např. dokladů nebo u vybraného druhu není počítadlo vyplněno, použije se toto implicitní. V praxi se tento postup používá zřídka.
  
-===== Jak se počítá DPH dokladů a jak zaokrouhlit celkovou částku =====+ 
 +==== Účetní osnova ==== 
 + 
 +==Obrázek 11.6== 
 + Účetní osnova 
 +| {{./uc_osnova.png?674x507|Image uc_osnova}} | 
 + 
 +Do //Účetní osnovy// se dostaneme například z //Hlavního menu// přes //Účetnictví -> Číselníky -> Osnova//. V prvním sloupci //Osnovy// jsou //Čísla účtů//. V dalších sloupcích pak //Druh//, podle kterého je možné filtrovat ([[#Obrázek 11.6]]-1), //Popis//, číslo řádku v rozvaze - aktiva (//RozvahaAR//), číslo řádku v rozvaze - pasiva (//RozvahaPR//), číslo sloupce v rozvaze (//RozvahaSI//), číslo řádku ve výsledovce - náklady (//VýsledovkaNR//), číslo řádku ve výsledovce - výnosy (//VysledovkaVR//), //Controlingový typ// a //Daň// - A/N podle toho, zda se jedná či nejedená o daňově uznatelný účet. \\  V //účetní osnově// je možné vytvářet //analytické účty// ([[#Obrázek 11.6]]-2). Ty se vytvoří buď zkopírováním syntetického účtu a následným přepsáním //Čísla účtu// popř. //Popisu//, nebo pomocí tlačítka //Plus// ([[#Obrázek 11.6]]-3). Pak ale musíme všechny informace vyplnit ručně. 
 + 
 + 
 +==== Číselník účetních operací (předkontace) ==== 
 + 
 +Do číselníku se dostaneme například z //Hlavního menu// přes //Účetnictví -> Číselníky -> Účetní operace//. V číselníku jsou nejpoužívanější účetní operace s předdefinovaným rozúčtováním MD - DAL. Účty se vybírají z //Účetní osnovy//. Číselník můžeme filtrovat podle //Druhu// ([[#Obrázek 11.7]]-1). 
 + 
 +==Obrázek 11.7== 
 + Číselník účetních operací 
 +| {{./uc_ciselnikucoperaci.png?633x434|Image uc_ciselnikucoperaci}} | 
 + 
 + 
 +===== Zaokrouhlování DPH celkové částky =====
  
 Hlavním číselníkem je tabulka DPH v menu //Fakturace -> Číselníky -> DPH// ([[#Obrázek 12.4]]) . Tento číselník může obsahovat libovolný počet kódů DPH. Pro každý kód lze definovat //sazbu// DPH, //účet// na který bude toto DPH účtováno a případně //kód plnění// pro Souhrnné hlášení DPH ve vztahu k zemím EU. Pokud je sazba prázdná, není tento kód účasten evidence DPH (neplést se sazbou 0% pro osvobozená plnění). Hlavním číselníkem je tabulka DPH v menu //Fakturace -> Číselníky -> DPH// ([[#Obrázek 12.4]]) . Tento číselník může obsahovat libovolný počet kódů DPH. Pro každý kód lze definovat //sazbu// DPH, //účet// na který bude toto DPH účtováno a případně //kód plnění// pro Souhrnné hlášení DPH ve vztahu k zemím EU. Pokud je sazba prázdná, není tento kód účasten evidence DPH (neplést se sazbou 0% pro osvobozená plnění).
Řádek 141: Řádek 163:
 | {{./h_faktzaokr.png?640x476|Image h_faktzaokr}} | | {{./h_faktzaokr.png?640x476|Image h_faktzaokr}} |
  
-===== Jak vytvořit úhradu faktury bankou/hotově =====+ 
 +===== Úhrada faktury bankou/hotově =====
  
 Vytvořte si samostatné druhy úhrad pro jednotlivé banky a vždy dva druhy úhrad pro jednu pokladnu ([[#Obrázek 12.11]]). V tomto číselníku nastavte //Bankovní účet// resp. pokladnu, //Počítadlo// bankovních výpisů resp. podkladních výdajových/příjmových dokladů a případně výchozí účetní operaci. Vytvořte si samostatné druhy úhrad pro jednotlivé banky a vždy dva druhy úhrad pro jednu pokladnu ([[#Obrázek 12.11]]). V tomto číselníku nastavte //Bankovní účet// resp. pokladnu, //Počítadlo// bankovních výpisů resp. podkladních výdajových/příjmových dokladů a případně výchozí účetní operaci.
manual/podvojne_ucetnictvi_prakticky.1204704604.txt.gz · Poslední úprava: 2008/03/05 08:10 autor: Karel Petrů