Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


manual:podvojne_ucetnictvi_prakticky

Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
manual:podvojne_ucetnictvi_prakticky [2008/03/05 08:19] Karel Petrůmanual:podvojne_ucetnictvi_prakticky [2008/03/05 08:21] (aktuální) Karel Petrů
Řádek 62: Řádek 62:
 **Poznámka:** Kromě počítadel pro vybraný druh obsahuje každá z výše uvedených tabulek ještě takzvané //implicitní// počítadlo. Najdete jej v záložce //Nastavení//. Pokud není vyfiltrován žádný druh např. dokladů nebo u vybraného druhu není počítadlo vyplněno, použije se toto implicitní. V praxi se tento postup používá zřídka. **Poznámka:** Kromě počítadel pro vybraný druh obsahuje každá z výše uvedených tabulek ještě takzvané //implicitní// počítadlo. Najdete jej v záložce //Nastavení//. Pokud není vyfiltrován žádný druh např. dokladů nebo u vybraného druhu není počítadlo vyplněno, použije se toto implicitní. V praxi se tento postup používá zřídka.
  
-===== Účetní osnova =====+ 
 +==== Účetní osnova ====
  
 ==Obrázek 11.6== ==Obrázek 11.6==
Řádek 70: Řádek 71:
 Do //Účetní osnovy// se dostaneme například z //Hlavního menu// přes //Účetnictví -> Číselníky -> Osnova//. V prvním sloupci //Osnovy// jsou //Čísla účtů//. V dalších sloupcích pak //Druh//, podle kterého je možné filtrovat ([[#Obrázek 11.6]]-1), //Popis//, číslo řádku v rozvaze - aktiva (//RozvahaAR//), číslo řádku v rozvaze - pasiva (//RozvahaPR//), číslo sloupce v rozvaze (//RozvahaSI//), číslo řádku ve výsledovce - náklady (//VýsledovkaNR//), číslo řádku ve výsledovce - výnosy (//VysledovkaVR//), //Controlingový typ// a //Daň// - A/N podle toho, zda se jedná či nejedená o daňově uznatelný účet. \\  V //účetní osnově// je možné vytvářet //analytické účty// ([[#Obrázek 11.6]]-2). Ty se vytvoří buď zkopírováním syntetického účtu a následným přepsáním //Čísla účtu// popř. //Popisu//, nebo pomocí tlačítka //Plus// ([[#Obrázek 11.6]]-3). Pak ale musíme všechny informace vyplnit ručně. Do //Účetní osnovy// se dostaneme například z //Hlavního menu// přes //Účetnictví -> Číselníky -> Osnova//. V prvním sloupci //Osnovy// jsou //Čísla účtů//. V dalších sloupcích pak //Druh//, podle kterého je možné filtrovat ([[#Obrázek 11.6]]-1), //Popis//, číslo řádku v rozvaze - aktiva (//RozvahaAR//), číslo řádku v rozvaze - pasiva (//RozvahaPR//), číslo sloupce v rozvaze (//RozvahaSI//), číslo řádku ve výsledovce - náklady (//VýsledovkaNR//), číslo řádku ve výsledovce - výnosy (//VysledovkaVR//), //Controlingový typ// a //Daň// - A/N podle toho, zda se jedná či nejedená o daňově uznatelný účet. \\  V //účetní osnově// je možné vytvářet //analytické účty// ([[#Obrázek 11.6]]-2). Ty se vytvoří buď zkopírováním syntetického účtu a následným přepsáním //Čísla účtu// popř. //Popisu//, nebo pomocí tlačítka //Plus// ([[#Obrázek 11.6]]-3). Pak ale musíme všechny informace vyplnit ručně.
  
-===== Číselník účetních operací (předkontace) =====+ 
 +==== Číselník účetních operací (předkontace) ====
  
 Do číselníku se dostaneme například z //Hlavního menu// přes //Účetnictví -> Číselníky -> Účetní operace//. V číselníku jsou nejpoužívanější účetní operace s předdefinovaným rozúčtováním MD - DAL. Účty se vybírají z //Účetní osnovy//. Číselník můžeme filtrovat podle //Druhu// ([[#Obrázek 11.7]]-1). Do číselníku se dostaneme například z //Hlavního menu// přes //Účetnictví -> Číselníky -> Účetní operace//. V číselníku jsou nejpoužívanější účetní operace s předdefinovaným rozúčtováním MD - DAL. Účty se vybírají z //Účetní osnovy//. Číselník můžeme filtrovat podle //Druhu// ([[#Obrázek 11.7]]-1).
Řádek 78: Řádek 80:
 | {{./uc_ciselnikucoperaci.png?633x434|Image uc_ciselnikucoperaci}} | | {{./uc_ciselnikucoperaci.png?633x434|Image uc_ciselnikucoperaci}} |
  
-===== Jak se počítá DPH dokladů jak zaokrouhlit celkovou částku =====+ 
 +===== Zaokrouhlování DPH a celkové částky =====
  
 Hlavním číselníkem je tabulka DPH v menu //Fakturace -> Číselníky -> DPH// ([[#Obrázek 12.4]]) . Tento číselník může obsahovat libovolný počet kódů DPH. Pro každý kód lze definovat //sazbu// DPH, //účet// na který bude toto DPH účtováno a případně //kód plnění// pro Souhrnné hlášení DPH ve vztahu k zemím EU. Pokud je sazba prázdná, není tento kód účasten evidence DPH (neplést se sazbou 0% pro osvobozená plnění). Hlavním číselníkem je tabulka DPH v menu //Fakturace -> Číselníky -> DPH// ([[#Obrázek 12.4]]) . Tento číselník může obsahovat libovolný počet kódů DPH. Pro každý kód lze definovat //sazbu// DPH, //účet// na který bude toto DPH účtováno a případně //kód plnění// pro Souhrnné hlášení DPH ve vztahu k zemím EU. Pokud je sazba prázdná, není tento kód účasten evidence DPH (neplést se sazbou 0% pro osvobozená plnění).
Řádek 160: Řádek 163:
 | {{./h_faktzaokr.png?640x476|Image h_faktzaokr}} | | {{./h_faktzaokr.png?640x476|Image h_faktzaokr}} |
  
-===== Jak vytvořit úhradu faktury bankou/hotově =====+ 
 +===== Úhrada faktury bankou/hotově =====
  
 Vytvořte si samostatné druhy úhrad pro jednotlivé banky a vždy dva druhy úhrad pro jednu pokladnu ([[#Obrázek 12.11]]). V tomto číselníku nastavte //Bankovní účet// resp. pokladnu, //Počítadlo// bankovních výpisů resp. podkladních výdajových/příjmových dokladů a případně výchozí účetní operaci. Vytvořte si samostatné druhy úhrad pro jednotlivé banky a vždy dva druhy úhrad pro jednu pokladnu ([[#Obrázek 12.11]]). V tomto číselníku nastavte //Bankovní účet// resp. pokladnu, //Počítadlo// bankovních výpisů resp. podkladních výdajových/příjmových dokladů a případně výchozí účetní operaci.
manual/podvojne_ucetnictvi_prakticky.1204705175.txt.gz · Poslední úprava: 2008/03/05 08:19 autor: Karel Petrů