Nové rozhraní pro přístup z webového prohlížeče na PC. Grafické rozhraní obsahuje tabulky, detail, záložky, lokální menu a další prvky, které jsou k dizpocici v běžném klientu OBIS.
Funkce umožňuje vytvořit kopii interního dokladu opakované platby (např. trvalé příkazy leasing, nájem resp. předpisy plateb DPPO apod). Po importu úhrady opakovaného resp. trvalého příkazu se úhrada automaticky spáruje s předchozím interním dokladem (je tedy přeplacený a úhrada zvýrazněna zeleně). Tato funkce zkopíruje tento předchozí doklad jako nový a úhradu na něj přehodí. Vznikne tak nový uhrazený interní doklad, který lze zaúčtovat. Zároveň se předchozí doklad vrátí do normálního nepřeplaceného stavu.
* lze zadat předmět a tělo emailu a případně připojit soubor * emaily se pak odesílají z dokumentů (na serveru)
Úkoly a kalendář pak zajišťují odpovídající změnu Termínů resp. Plánovaného času při změně jednoho z údajů.
Funkce vytvoří na základě označených výdejek náklady v prostředcích. Náklady jsou rozděleny dle jednotlivých skladových karet výdejky s množstvím a cenou skladu.
Funkce je vhodná pro testování práv uživatelů. Administrátor OBISu tak může rychle přepnout systém na práva zvoleného uživatele. Funkce je shodná s tím, jako by se přihlásil uživatel nově do OBISu.
nově založené karty pro uživatele skupiny sklad apod.)
Jde o přenos plánovaných úkolů do jiných kalendářových aplikací mimo OBIS. Funkce umožňuje odeslat email s pozvánkou na zástupce v úkolu. Lze tak např. odeslat zákazníkovi informaci o plánované schůzce, která se pak z příjemcova emailového programu uloží do jeho kalendáře.
Při zobrazení kalendáře úkolů k zakázce je k dispozici volba, kdy se zobrazí v kalendáři jednotlivé zakázkové položky. Toho lze využít pro plánovaní zakázek, kdy nejprve připravíme volné pozice na práci (zakázková položka pracovník 1,2,3 atd.) a následně k nim v dalším průběhu zakázky začneme přiřazovat konkrétní prostředky.
Pomocí klávesové zkratky CTRL+G lze zobrazit vybrané hodnoty v grafu. Označte zvolené řádky, klikněte do požadovaného sloupce a stiskněte CTRL+G - v internetovém prohlížeči se zobrazí graf hodnot.
Lze zadat několik parametrů pro filtrování zakázek. Zvolené hodnoty filtru lze uložit a následně načíst.
Podobně jako v ostatních oknech OBISu lze filtrovat dle Druhu resp. Uživatele a zvoleného období (hl. menu: Ostatní - Nastavení období pro filtry)
Umožňuje evidenci uložení skladových karet na různých místech ve skladu, evidenci šarží apod.
Jde o hodnotu práce v minutách převedené na hodiny.
V nastavení modulu Dokumenty lze zaškrtnout volbu která zajistí, že ukládané tisky a připojované soubory budou uloženy v podadresáři s číslem zakázky.
Na skladových kartách lze vyplnit pomocnou druhou měrnou jednotku a koeficient převodu (např. m2/ks, ks/balení apod). Ve skladových pohybech, rezervacích a objednávkách pak lze použít funkci, která umožní zadat požadavek v druhé MJ2 a vypočte a doplní odpovídající množství v základní MJ. V případě použití druhé měrné jednotky na skladových kartách, lze měnit požadované množství v základní jednotce podle zadané hodnoty v druhé MJ.
Jde o podobné zobrazení jako týdenní kalendář, ale v rámci dne jsou jednotlivé hodiny rozděleny do řádků. Pohled je vhodný pro detailní plánování po hodinách.
pro stejný druh dokladů např. v druhu FV nastavené počítadlo kódu FV@, které pak při zvoleném období @2017 použije FV@2017 resp. pro @2018 počítadlo FV@2018.
Zobrazí všechny úhrady se zvolenou částkou.
Pro označené prostředky a zvolené období vypočítá a zobrazí tabulku průměrné spotřeby PHM.
V editoru dlouhých poznámek (otevře se dvojklikem myší na poznámce) lze používat základní formátování písma (tučné, skloněné apod) a zapnout kontrolu pravopisu.
Pro kontrolu pravopisu je nutné stáhnout soubor z http://www.epos.cz/files/hunspell.zip a ten rozzipovat do hlavního adresáře obisu (obis5/hunpsell).
Uživatele lze přiřadit z pohledu práv do více skupin najednou (nový sloupec Skupiny v tabulce uživatelů). Zde se zapíše seznam skupin oddělených čárkou. Lze tak realizovat skupiny práv pro povolení resp. zákaz přístupu k jednotlivým modulům a uživatelům je zde jednotlivě přidělovat.
Vzhledem k možnosti přepisování práv lze realizovat jak zakazují nebo povolovací metodiku.
Dále je k dispozici fce lok. menu uživatelů: Načíst práva uživatele (pro testování) a tisková sestava Kontingenční tabulka práv a využití licencí uživatelů.
Pro zahraniční faktury/úhrady v případě, že existuje kurz. rozdíl je řádek modře podbarven. Vytvořením a vyplněním sloupce "Kurz. rozdíl" se modré zvýraznění zruší.
Pokud vytvoříme dobropis pomocí funkce "Vytvoř opravný daň. doklad" lze na něj následně použít novou funkci "Vytvoření zápočtu k opravnému daň. dokladu"
(lze tedy vytvořit rozpočet např. v metrech a rezervovat na kartu v kusech)
Umožňuje filtrovat tabulku podle libovolného sloupce, který odkazuje na ID do číselníku. Hodnota filtru může obsahovat více ID oddělených čárkou. ID lze načíst dle označených řádků v tabulce. ID lze také načíst ze schránky (např. z Excelu). Nastavení filtru lze uložit a načíst.
Filtr tak lze využít např. na zobrazení pouze označených řádků, jejich uložení pro další práci. Další varianta je vyfiltrování řádků podle výběru zpracovaného mimo OBIS např. v Excelu. Možnost zadat více ID pak lze využít např. na filtr Zakázek pro více vybraných Partnerů apod.
druhy, které nechtějí v záložkách okna zakázek zobrazovat
Při přepočtu faktury/úhrady nebo příjemky/výdejky se v případě hlášení varování uloží nejvyšší úrověň do příznaku dokladu:
Pomocí tohoto nastavení lze určit jaké datum se použije implicitně pro datum účtování. Při změně DUZP resp. Data vystavení se přepíše Datum zaúčtování, které lze nakonec případně ještě ručně změnit.
Funkce lok. menu je k dispozici ve fakturách/dokladech, úhradách a příjemkách/výdejkách
Pokud je příznak nastaven je písmo řádku zvýrazněno kurzívou a v kontrolách zaúčtování jsou tyto doklady ignorovány.
Funkce nenahrazuje účetní operaci NZU, která informuje, že se doklad vůbec neúčtuje. Zde jde o situaci, kdy se doklad běžně zaúčtuje, ale např. ručně opravíme zaúčtování a chceme zabránit tomu, aby doklad vyjížděl v kontrole účtování jako chybný.
Při vytváření nového úkolu v kalendáři lze vybrat více řešitelů, zakázek resp. prostředků (v okně výběru lze označit více řádků, vloží se do dialogu oddělené čárkou). Následně se vytvoří odpovídající počet jednotlivých úkolů na jednoho řešitele/zakázku/prostředek.
Přidán nový sloupec Příznak, kam se doplňují následující znaky:
Příznaky se doplňují při spuštění odpovídajících funkcí lok. menu resp. při přepočtu řádku [F9]
Do druhu příjemek/výdej bylo dále doplněno implicitní číslo skladu.
Slouží v případě prodeje s DPH pro koncové zákazníky.
Včetně odpovídajících funkcí lok. menu Připojit/Skenovat dokument.
Funkce sníží hodnotu úhrady pohledávky nebo závazku na aktuálním řádku tak, aby byl celkový součet započtených úhrad nulový.
Pro jednoduchou tvorbu zápočtu jsou přidané následující funkce.
V případě, že má hlavička úhrady zápočtu vyplněného partnera zobrazí se při uhrazování faktur (lok. menu) okno faktur vyfiltrované pro tohoto partnera (pouze neuhrazené).
V okně lze případně označit více pohledávek a závazků najednou, které se pak hromadně vloží do zápočtu. Pro rychlou kontrolu součtu použijte funkci lok. menu "Sečíst označené/všechny".
Nakonec se použije funkce na dorovnání zápočtu (viz. výše).
Vhodné např. pro tvorbu zápočtů.
Pomocí pravého tlačítka myši v tabulce - volba Viditelnost sloupců.
Vlastnosti:
Zobrazí se okno pro přepočet prodejní ceny. Lze aplikovat na označené položky. Jako zdroj je možné zvolit cenu skladu nebo cenu123. Zaokrouhlení prodejní ceny se řídí nastavením zaokrouhlování jednotkových cen v rozpočtech (Rozpočty-Nastavení-Zaokrouhlování).
Funkce vygeneruje z faktury hotovostní doklad do zvoleného druhu dokladů na zadanou částku a vytvoří úhradu faktury v pomocném druhu úhrad.
Funkce na odeslání dokumentu emailem, zobrazení více dokumentů najednou, zobrazení cesty k dokumentu.
Funkce vymaže zaúčtování dokladu a povolí případně jeho editaci, pokud byl doklad při zaúčtování automaticky zamčen a smaže příznak Zaúčtováno.
Změní se pouze sloupce, které mají v dialogu vyplněnu hodnotu.
Filtr zobrazí všechny doklady, které jsou svázány přes sloupec Vyfakturováno.
Funkce jsou k dispozici v lok. menu faktur a úhrad, sekce "Elektronická evidence tržeb".
U vybraných filtrů lze navíc volitelně nastavit další omezení pomocí zvoleného období. Jsou pak zobrazeny pouze doklady z tohoto období. Období lze nastavit v hlavním menu OBISu: OStatní - Nastavení období pro filtry. K dispozici jsou tlačítka na nejpoužívanější nastavení a tlačítko nápovědy s příklady.
Nová funkce lok. menu v dokumentech umožňuje k uloženému tisku faktury připojit dokumenty z odpovídajících výdejek (např. oskenované podepsané dodací listy).
Doplněn příznak X - nespolehlivý plátce DPH v partnerech, řádek je červeně obarven a při přepočtu přijaté faktury systém upozorňuje varováním.
Na serveru lze nastavit automatickou kontrolu na serveru daň. správy a doplnění příznaku v nočních přepočtech.
Funkce "Doplnit náhrady k prostředku" vypočítá i zahraniční stravné. Pro zahr. cestu je potřeba mít ve výkonech výkony pro přechod hranice do zahraničí a zpět. Z těchto výkonů se bere výše náhrady. Výkony pro přechod hranice je potřeba mít samostatně v jednom druhu. Tento druh se vybírá ve vstupním dialogu.
Výše náhrady pro zahraniční cestu se bere z výkonu pro přechod hranice. Pro každou cizí zemi tak musí být jeden výkon pro přechod hranice s vyplněnou cenou a měnou. Výkon pro přechod zpět do ČR stačí jeden bez vyplněné ceny a měny.
Druhy deníku jsou doplněny o typ (otevření/zavření/DPPO/podrozvahová evidence). Na základě těchto typů se pak generují tiskové sestavy a není třeba měnit období pro rozvahu/předvahu/výkaz.
Umožňuje rychlou kontrolu účtování, pohledem na tabulku všech položek rozúčtování z deníku. V okně pak lze filtrovat vybraný účet, datumové rozmezí, zakázku apod. Volna hlavního menu: Účetnictví - Položky deníku.
Lze tak obratem zkontrolovat partnera nově zapisovaného dokladu.
Umožňuje jednoduše filtrovat vlastní úkoly plánované (Termín od) na zadané datum včetně všech starších nevyřešených. V záložkách jsou k dispozici rychlé volby dnes a zítra.
Funkce lok. menu kalendáře, umožňuje zvolit filtr na úkoly spojené pouze s vybranou množinou zakázek.
V menu účetnictví - číselníky jsou k dipozici tabulky minulých období pro výkazy ukládané při tisku rozvahy a VZS, které lze případně ručně upravit a doplnit.
Podle tohoto data se doklad zaúčtuje v deníku. Datum účtování se doplňuje dle Data vystavení resp. DUZP a lze ho následně přepsat ručně.
V kontrole pak systém vypisuje varování při použití účtu mimo zvolené období.
Nové nastavení v účetní osnově: datum platnosti od kterého se používají nové výkazy na rok 2016. Přednastavené datum je 1.1.2016, které platí pokud se shoduje kalendářní a fiskální rok.
V kontrole účetnictví se pak podle zvoleného datumového rozmezí kontroluje osnova a nastavení původních resp. nových výkazů.
V případě, že nesouhlasí účet na příkazu s účtem, který je vyplněn u partnera, je řádek příkazu zeleně zvýrazněn.
Lze si vytvořit různé předdefinované filtry a ty pak jednoduše měnit.
Výsledek funkce lok. menu "Sečíst označené doklady" (resp. zakázky a rozpočty) lze tlačítkem v dialogu zkopírovat do schránky a následně vložit např. do Excelu.
Pomocí CTRL+levé tlačítko na myši lze v kalendáři označit úkoly a pomocí funkce lok. menu pak hromadně změnit jejich stav.
Zobrazí všechny neuhrazené a nepřikázané přijaté doklady (znaménko -1). Filtr je vhodný pro tvorbu příkazů k úhradě. Množinu dokladů lze případně omezit shora zadaným datem splatnosti.
Doplněno zpracování cizích měn, možnost předvyplnění množství v číselníku Možnost uživatelských úprav dialogu vkládání Navazování času výkonů v záložce výkony u prostředků
Při generování kalendáře z prostředků lze nastavit kapacitu v hodinách na pracovní dny. Středníkem lze případně oddělit kapacitu na víkendy a svátky (např. 10;5;0)
V kalendáři je naplnění kapacity zobrazeno čarou na horním okraji příslušného dne zelenou barvou, případně červeně při vyčerpání volné kapacity.
Pokud je použita v kalendáři kapacita, zobrazuje se v dialogu editace úkolu pole Plánovaný čas.
Nové funkce lok. menu faktur
Funkce vymaže číslo aktuální vydané faktury ze všech nákladů (výdejky/výkony/subdodávky) spojených s touto fakturou.
Nové funkce lok. menu faktur
Funkce doplní číslo aktuální vydané faktury do všech nevyfakturovaných nákladů (výdejky/výkony/subdodávky) spojených se stejnou zakázkou. Funkci lze využít v případě, že faktura nebyla vytvořena funkcí ze zakázky. Datum nákladů lze omezit datem.
Nová funkce lok. menu modulu Partneři - Hromadný email - Označeným partnerům (skrytá kopie). Pouze pro emailový klient Thunderbird
Z označených dokumentů zazipuje soubory z odkazů a odešle emailem. Funkce je vhodná pro odeslání více dokumentů jedním emailem nebo v případě odesílání více odkazů přes Outlooki (podporuje pouze jednu přílohu).
Pokud je v sloupci Popis první znak "-" (mínus) je písmo řádku v šedé barvě a druh se nezobrazuje v záložkách v dolní části okna. Takto lze "skrýt" nepodstatné druhy. Obarvování šedou barvou je funkční ve všech tabulkách se sloupcem Popis.
Funkce lok. menu v dokumentech umožňuje přidávat vlastní poznámky (anotace) k PDF soubor pomocí externího programu (xournal). Anotace je uložena v samostatném souboru .xoj v dalším odkazu a v záložce Stav je uložena informace o anotaci.
Lze využít např. k tisku, sdílení emailem apod.
Umožňuje vytvořit XML soubor pro přiznání daně z příjmu právnických osob.
Nové menu a funkce pro MOBIS sklad_terminal.php
V nastavení kalendáře lze zvolit počet dnů.
Funkce v lokální menu osnovy umožňuje na základě souboru změn nastavit osnovu, rozvahu a výsledovku na rok 2016. Současně jsou doplněny odpovídající reporty účetnictví na rok 2016. Kontaktujte hot-line OBIS pro bližší informace.
Pomocí nového okna v hlavním menu: Prostředky - Moje výkony lze otevřít okno, kde může uživatel vidět a doplňovat pouze vlastní výkony. Okno je vhodné pro zápis vlastní docházky, výkonů apod.
Pokud je zaškrtnutá tato volba v záložce nastavení, nejsou v tabulce příjemek a výdejek zobrazovány vyfakturované pohyby. Dojde k výraznému zrychlení otevírání okna pokud je mnoho pohybů skladu a uživatel potřebuje pracovat pouze s množinou nevyfakturovaných.
Přenášet číslo přijaté faktury do ev. čísla přijatého dokladu při fakturaci příjemek.
Slouží k ošetření situace kdy má partner přiděleno DIČ, ale jedná se o neplátce, osobu nepovinnou k dani. V tomto případě nastavte příznak "N - neplátce"
Systém pak vypisuje varování při přepočtu faktury, pokud je na takový subjekt vystavena faktura v režimu revers charge nebo je od subjektu přijatý doklad s DPH.
Umožňuje filtrovat úkoly podle zvolených podmínek.
Doplněn kalendář o nový svátek pro správné výpočty docházky apod.
Vhodné např. pro tvorbu přijaté faktury z objednávky služeb, které nejdou přes skladové karty.
Lze uživatelsky v LUA nastavit, druhy nebo sloupce kde se při změně upozornění neposílá.
Tabulku kde byl k vyhledání řádku použit navigátor lze následně filtrovat dle druhu (záložky v dolní části okna).
Kontrolní hlášení - seznam dokladů po jednotlivých oddílech pro kontrolu Souhrnné hlášení - seznam dokladů pro kontrolu Přiznání DPH - přehled řádků DPH (formulář pro kontrolu) - není nutné načítat XML do EPO
Tabulka je vhodná na vykazování vlastní práce. Uživatel bez příznaku ISAdmin v tabulce vidí a může doplňovat resp. měnit jen vlastní výkony. Uživatel s příznakem ISAdmin vidí a může měnit také cizí výkony.
K dispozici v lokálním menu faktur - elektronická podání.
Uvedení dokladu v kontrolním hlášení detailně pro speciální případy jako jsou splátkové kalendáře apod. Doklad může být uveden detailně i když jeho částka nepřesahuje 10 tis. Kč.
Určuje zda bude doklad uveden v sekci A4 resp. B2 kontrolního hlášení bez ohledu na cenu
Řádky přiznání 40 a 41.
Pro vyúčtování zahraničních cest. V nastavení Výkonových protokolů lze pak přednastavit stravné pro jednotlivé státy.
Doplněn sloupec Ev. číslo daňového dokladu pro kontrolní hlášení do faktur. Doplněna kontrola vyplnění tohoto sloupce pro přijatá plnění nad 10 tis. Kč.
Exporty XML souborů pro kontrolní hlášení a DPH na rok 2016 jsou k dispozici v lokální menu faktur "Elektronické podání".
Lze nastavit počet zobrazených týdnů a minimální šířku sloupce, pracovní dobu pro denní zobrazení, došlo k ukotvení nadpisů a zvýraznění víkendu.
K dispozici je také kopírování úkolů k dalšímu řešiteli v kalendáři pomocí klávesy CTRL + přetažení myši.
Nová funkce umožňuje zobrazit kalendář úkolů vybraných zakázek.
Pro označené zakázky zobrazí kalendář. Zobrazenou množinu úkolů v kalendáři lze navíc omezit vybraným druhem a řešitelem.
Nová funkce umožňuje zobrazit kalendář úkolů vybraných prostředků.
Pro označené prostředky zobrazí kalendář jejich úkolů. Zobrazenou množinu úkolů v kalendáři lze navíc omezit vybraným druhem a řešitelem.
V lokální menu výkonových protokolů je k dispozici funkce, která na základě doby cesty a nastavených nákladových položek doplní náhrady stravného.
Funkce zkopíruje aktuální úkol včetně všech navázaných a změní případně zakázku, řešitele atd. a posune případně termíny. Pokud nejsou pole v dialogu vyplněny, jsou zachovány původní hodnoty z úkolu.
Funkci lze použít ke zdědění úkolu na nového řešitele, s tím že původní je zachován nebo pro zkopírovaní provázaných úkolů s posunem termínů. Lze tak kopírovat celé stromy provázaných úkolů. Nově vytvořený úkol (nebo celou větev) lze provázat s původním zdrojovým úkolem.
Fce v lok. menu ve výkonových protokolech. Podle sumy výkonů prostředku v protokolu vloží do nákladu odpovídající náhradu stravného. Pokud je v protokolu výkon soukromého vozidla, doplní náhradu i za jeho použití.
Jednoduchá pomůcka na vytvoření jména zástupce v obráceném pořadí (titul za jménem, příjmení, jméno, titul před) Funkci lze spustit pro nový záznam v zástupcích v poli "Příjmení/Jméno" přes tlačítko "tři tečky".
Tato funkce umožňuje kontrolovat v definovaných intervalech data OBISu a v případě vzniku události vytvořit email a případně úkol pro zadaného řešitele.
Toto lze využít například pro pravidelnou kontrolu dat při měsíčních uzávěrkách, automatické odesílání upomínek nezaplacených faktur, tvorbě hlášení při nedodržení požadovaných pravidel práce se systémem apod.
Definované uživatelské kontroly mohou probíhat každou hodinu, jednou v noci nebo zadaný den v měsíci apod. Pokud je kontrolou zachycen vznik určité události, vytvoří systém automaticky dokument s tiskovou sestavou problémových dat. Tento dokument je pak odeslán emailem. Současně je také možné vygenerovat úkol na požadovaného řešitele.
Odečet vybraných zalohových faktur. Vybranou zálohovou fakturu vloží jako položku se záporným znaménkem. Pokud je k úhradě zálohové faktury vystaven daňový doklad platby, odečte tento doklad.
Vytvoří následující úkol z aktuálního podle nastaveného opakování. Funkce je vhodná pokud potřebujeme zaevidovat dokončení stávajícího úkolu a zároveň vytvořit nový budoucí podle nastaveného opakování.
Vypočte termíny označených úkolů dle milníku a stavu připojeného prostředku. Např. výměna oleje vozidla, kde je milník vyplněn jako stav km pro příští výměnu. Termín je pak vypočten z maximálního stavu ujetých km (z výkonů nebo nákladů prostředku) a průměrnou hodnotou ujetých km za posledních 120-30 dní zpětně.
Zvláště pro větší množství fakturovaných dokladů. Dále lze pro zrychlení vypnout automatický přepočet Příjemky resp. Výdejky při přepínání záložek pohyby/doklady.
Lze využít k předdefinovaným textům poznámek.
Pro rychlou rekonstrukci karet na zvoleném meziskladu.
Pro rychlé zobrazení komentářů změn úkolu.
Lze využít ke zkopírování cesty k souboru do schránky.
Změní cenu pro aktuální položku ve všech kapitolách rozpočtu (aktuálního nebo více vybraných). Pomocí této funkce lze tedy hromadně nastavit zadanou prodejní cenu pro stejné položky ve všech kapitolách rozpočtu, případně ve všech kapitolách více vybraných rozpočtů najednou.
Zrychleno otevírání programu, oken, filtrování apod.
Je doplněna možnost zaškrtnout následující volby:
Uvedené volby umožňují fakturovat i ručně doplněné položky rezervace bez vazby na skladové karty (pomocné texty).
Funkce je k dispozici v úkolech a zakázkách (záložka úkoly). Pro označené řádky pak dojde k posunutí termínů o zadaný počet dnů/týdnů/měsíců směrem dopředu či zpět.
Tyto dva filtry umožňují vybrat všechny partnery, kde se shoduje hledaný zástupce nebo tel. číslo. Prohledávány jsou jak hlavní záložka Partneři, tak záložka Zástupci. Hledané tel. číslo lze zadat neúplně, mezery jsou ignorované a jsou prohledávány všechny relevantní sloupce (telefon, fax, mobil apod.)
Hledanou hodnotu dle Popisu lze nyní zapisovat přímo v poli u filtru, čímž se zrychluje jeho použití. Obdobně jsou rozšířen filtr Firma v Partnerech a dle Hlavičky v Rozpočtech.
Email je přehlednějším html formátu a změny poznámky jsou graficky zvýrazněny (smazané přeškrtnuto, doplněné podtrženo).
Nová funkce lok. menu v zakázkách resp. položkách zakázek umožňuje vytvořit nový úkol s plánovaným časem (dle hodin z rozpočtu) a termíny začátku a konce úkolu. Pro výpočet termínů je použita nastavitelná kapacita a počet řešitelů resp. prostředků, kteří budou úkol realizovat. Funkce je schopna vytvářet více úkolů hromadně a je uzpůsobena na uživatelské úpravy zjednodušující plánování navazujících úkolů v rámci zakázky.
V hlavičce a položkách zakázky je sečten celkový plánovaný čas úkolů, které se k této zakázce resp. její položce vztahují.
Podle vybraného zástupce je doplněn jeho email do dokumentu, odkud lze následně obratem email odeslat.
Kompletně přepracovaný nový systém pro čtečky čárových kódů pro sklad. Je založen na technologii MOBIS a lze jej kromě specializovaných terminálů provozovat i na mobilech nebo tabletech se snímáním čárových kódů pomocí kamery.
Na serveru lze vytvořit emailovou schránku pro OBIS. Emaily, které jsou na tento email poslány, jsou pak v OBISu jako nový úkol. Systém je schopen provést párování na řešitele, partnera případně zakázku.
Fulltext filtr je doplněn o filtrování dle druhu. Byl doplněn fulltext filtr v ceníku.
Pokud se vynuluje množství na mateřské položce a následně se opětovně vyplní, je množství také odpovídajícím způsobem doplněno v navázaných položkách.
Lze využít pokud není vytvořen rozpočet, ale vkládáme přímo do faktury z ceníku a požadujeme využívat vazby.
Lze vytvářet kalendáře propojené s jednotlivými prostředky a nastavovat práva k přidávání, editaci a mazání v kalendáři. Takto je možno definovat kalendář např. pro plánování montážních pracovníků, výroby apod.
Zároveň lze řešit uživatelkou úpravu těchto informačních emailů a rozšířit OBIS o odesílání libovolných zpráv ve formátu HTML.
Nevyužívá se již Google kalendář, ale dochází k přímé šifrované synchronizaci s vlastním serverem uživatele.
Pro hromadné vkládání nákladů z číselníku včetně přepočtu jednotkových cen (např. náhrady za dopravu s přepočtem na km).
Umožňuje zapisovat v nákladech výkonových protokolů např. jízdy soukromým vozidlem přímo na jednotlivé zakázky. Následně se pomocí funkce "Fakturace nákladů" tento náklad přenese do dokladů, kde se stane přímým nákladem zakázky. Tento náklad pak není napočítán k prostředku.
Zachová číslo nové položky při tvorbě ceníku z rozpočtu, resp. karty z ceníku: IDRozp→IDCen→IDSkladKarta. Je vhodné při tvorbě ceníkových položek resp. skladových karet výrobků z kalkulací.
Vytiskne seznam všech aktivit uživatele v rámci systému za období. Jsou to výkony prostředku, úkoly řešitele, zapsané akce, vytvořené rozpočty, vydané faktury na prostředek a ukončené zakázky na uživatele. Vazba mezi prostředkem a přihlašovacím jménem je v tabulce prostředků. Export je k dispozici do Excelu a LibreOffice a lze jej jednoduše uživatelsky doplňovat.
Včetně funkcí lok. menu umožňující skenovat dokument nebo připojit PDF, výkres apod.
Možnost označování záznamů, pamatování aktuální pozice, přeskupení tlačítek.
Možnost využití NFC identifikace, USB RFID čtečky, skenování kamerou, fotografování.
Do rozpočtů a zakázek přidány sloupce výrobek a množství. Zakázky lze vytvářet samostatně po jednotlivých rozpočtech (zaškrtávací volba ve funkci lok. menu rozpočtů).
Doplněn popis do tabulky svátků a rozšíření ID umožňující zadávání zahraničních svátků.
Pomocí vnitřní podpory těchto protokolů lze realizovat specifické uživatelské funkce.
Lze rychle přesunout úkol v týdenním podhledu kalendáře mezi různé řešitele.
Podporuje jednu přílohu.
Rozšíření funkcí, zlepšení kompatability.
K prostředkům lze připojovat skenované nebo PDF dokumenty (např. revize nářadí, STK vozidel, smlouvy zaměstnanců apod.).
Pomocí této vazby lze úkol spojit s odpovídajícím prostředkem (např. půjčování nářadí, jízda vozidlem apod.). Zároveň takto lze vytvořit úkol pro pracovníka, který nemá účet v OBISu.
Umožňuje rychle připojit externí dokument k objednávce/rezervaci.
Lze vytvořit upozornění do emailu, které zároveň posílá odkaz do MOBIS pro rychlou možnost zápisu změn úkolu.
Obecný filtr umožňuje výběr dle zadaných kritérií dle druhu, časového rozmezí, střediska, partnera, zakázky a úhrady.
Při tvorbě úhrady faktury se do popisu zkopíruje číslo faktury a název firmy pro jednodušší dohledání v rámci zaúčtování v deníku.
Lze vytvořit provázanost úkolů mezi sebou (master/slave) a pomocí funkce lok. menu lze úkol zkopírovat včetně navázaných.
Typicky pro odesílání emailů s více přílohami přímo z OBISu. Např. uložená vydaná faktura v PDF a připojený oskenovaný dodací list.
Online docházkový systém pro IS OBIS:
Grafický kalendář v rámci systému:
Nový programovací jazyk a grafické rozhraní systému přináší moderní technologie a novou funkcionalitu:
Vytvoří nový dokument k zakázce, kam doplní odkaz na zvolený adresář.
Při přidání rychlé akce lze zobrazit uživatelský dialog jehož údaje se následně zapíší do akce. Vhodné např. na zápisy jednání, výstav apod.
Nastaví ziskovost všech položek označených kapitol tak, aby se celková prodejní cena těchto kapitol rovnala zadané hodnotě.
Při rozpouštění nákladů jedné režijní zakázky do více výrobních/montážních lze změnit cenu nákladů, které se budou rozpouštět.
Zobrazí okno všech dokladů v rámci systému vytvořené označenými uživateli (IDVyridil). Funkci lze spouštět ze seznamu uživatelů nebo z modulu Prostředky, kde musí být vyplněn sloupec Uživatel.
V modulu dokumenty lze k jednomu záznamu přidat více odkazů na další soubory.
Formát MultiCash CFA pro zahraniční platby.
K dispozici je tisková sestava umožňují export faktury do formátu ISDOC, který slouží k výměně dat mezi různými informačními systémy dodavatele/odběratele www.isdoc.cz.
Funkce zobrazí ceník, ze kterého se vybere položka. Její ceníkové číslo se doplní do aktuální položky z rozpočtu a přejde na další řádek rozpočtu. Případné vazby se do rozpočtu doplní běžným způsobem. Slouží k doplnění vazeb pro naimportované položky rozpočtů dle ceníku. V aktuální položce se doplní pouze číslo ceníkové položky, nic jiného. Pokud je potřeba, lze následně spustit funkci "Aktualizace cen k kapitole".
Pravidelné opakující se úkoly týdně, ročně apod.
Funkce je k dispozici ve všech hlavních tabulkách a umožňuje rychle připojit elektronický dokument nebo sken k dokumentu v systému. Např. skenovaná přijatá faktura, smlouva k zakázce, výkres k rozpočtu apod.
Zobrazí dialog, kde lze změnit stav úkolu, důležité sloupce a zapsat komentář, přímo ze záložky úkoly v zakázkách resp. partnerech.
Nové analýzy do kontingenčních tabulek v Excelu nebo OpenOffice umožňují rozbor finančních dat v časové ose pro různé skupiny a filtry (Partner, Autor, Druh apod.)
Např. posílání faktur v PDF emailem:
Pole IDFaktura zvětšeno z 8 na 10 znaků.
Pomocí klávesových zkratek CTRL +,-,*
Významné zrychlení práce systému pro rozpočty s velkým množstvím kapitol.
Pro označené faktury funkce zkontroluje čísla účtu a (ne)spolehlivost partnera proti registru nespolehlivých plátců DPH. Číslo účtu se přebírá z hlavičky faktury. Pokud je pole "účet" na hlavičce faktury prázdné, dohledá se číslo účtu u partnera.
Přidaná technologie umožňující vytváření webových obchodů, úkolových systémů či libovolných uživatelských webových aplikací pro veřejný nebo autorizovaný přístup Vašich zákazníků do přesně omezených částí systému a dat.
Do parametrů skladových karet lze připojovat odkazy na obrázky (typ img) a odkazy na další soubory (typ file) např. PDF dokumentace, technické listy, výkresy apod.
Neomezeně dlouhá textová poznámka v seznamu prostředků.
Nové funkce lokálního menu zakázek.
Původní společná tabulka druhů byla rozdělena na druhy pro rezervace a objednávky. Byla doplněna volitelná počítadla pro různé druhy (pro samostatné číselné řady různých druhů).
Doplněn kód do číselníku včetně vazby na formulář přiznání DPH.
Tisková sestava několika výsledovek a rozvahy za volitelné období (rok, předchozí a aktuální kvartál, předchozí a aktuální měsíc).
Pomocí automatických nočních přepočtů na serveru lze navíc zajistit posílání této statistiky na konci každého měsíce emailem.
Funkce lok. menu v kartách umožňuje označeným řádkům přidat zvolený parametr.
Navigátor umožňuje filtrování dle uživatelských požadavků a jsou v něm k dispozici všechny hlavní filtry tabulky. Takto lze vytvořit například stromovou strukturu filtrování skladových karet dle kategorie (parametr sortimentní skupiny).
V navigátoru je nově k dispozici kopírování větví (CTRL+X C V).
Pro fakturu v cizí měně, kdy je úhrada z účtu v Kč načítána homebankingem, se vzhledem k nedostatku informací z banky automaticky nevytvoří kurzový rozdíl. Ten lze vytvořit pro označené položky úhrad touto funkcí. Vytvoří se úhrada v druhu kurzových rozdílů tak, aby byl doklad plně uhrazen.
Funkce umožňuje automaticky kontrolovat při nočních přepočtech partnery, zda nejsou na seznamu nespolehlivých plátců a případně vytvořit akci (budík) pro zvoleného uživatele.
V lok. menu modulu Partneři je k dispozici kontrola pro označené firmy.
Nový filtr v tabulce účetních operací "Dle účtu" filtruje předkontace, které obsahují zadaný účet na straně MD nebo DAL.
Dále lze v záložce nastavení tabulky účetní operace, zvolit "filtr dle účtu z druhu". Při této volbě se nabízejí pro výběr předkontace ve fakturách a úhradách ty záznamy, kde se strana MD nebo DAL shoduje s účtem nastaveným v druhu faktur resp. úhrad. (tj. typicky operace s účtem 311 resp. 312 ve fakturách nebo 211 resp. 212 v úhradách).
Pro přepočet záznamů v hlavních oknech OBISu lze použít klávesu F9.
Pro rychlý přehled v seznamu majetku.
V hlavním menu "Nápověda - Video návody" se lze rychle dostat na odpovídající webové stránky.
Každý druh skladových karet může mít nastavené individuální počítadlo.
V rozpočtech je možné si nastavit úroveň zanoření vazeb. Pro úroveň 1 se vyhledají vazby jen k master položkám. Pro úroveň 2 se vyhledají i vazby k těmto vazbám. Tedy vazby vazeb. Atd. podle nastavené úrovně zanoření.
Funkce v lok. menu ve fakturách umožňuje generovat upomínky z neuhrazených vydaných faktur. Upomínky je možné generovat buď z označených dokladů, nebo výběrem pro vybraného partnera a vybraný druh dokladů.
K tisku takto vytvořených upomínek pak slouží nová sestava "Upomínka za neuhrazené faktury - automatické generování".
Umožňuje filtrovat firmy, kde se vyskytuje zadaný zástupce a to jak v hlavičce partnera, tak v záložce Zástupci.
Funkce v lok. menu modulu Partneři a Zakázky umožňuje změnit jejich číslo (ID) tak, že se zároveň na nové číslo změní veškerá související data v rámci ostatních modulů OBISu. Pomocí této funkce lze tedy změnit číslo existující zakázky nebo partnera, na které jsou již vystaveny doklady, rozpočty atd.
Hodnotu fulltext filtru lze v dialogu uložit nebo naopak načíst z dříve uložených.
Doklady, které jsou chybně zaúčtované, se zobrazí označené v novém okně. Tam pak lze jednoduše spustit funkci přeúčtuj označené doklady.
Nová funkce umožňuje uživatelsky doplnit do libovolného modulu názornou nápovědu obarvování řádků. Je to vhodné zvláště v případě uživatelských rozšíření obarvování.
Slouží k rychlému ověření institutu "spolehlivý plátce DPH".
Nová ikona "Ulož" v seznamu tiskových sestav uloží vybraný report pro běžný tisk ve formátu PDF (obrázky nejsou podporovány). Výstupy do Excelu a OpenOffice se uloží ve formátu XLS resp. STC. Zároveň lze tisk evidovat záznamem v modulu Dokumenty.
V modulu Partneři je k dispozici funkce lok. menu "Dohledání GPS souřadnic", která dle adresy firmy doplní její GPS souřadnice.
Pro takto doplněné souřadnice lze pak využít tiskovou sestavu "Zobrazení partnerů na mapě", která v prohlížeči zobrazí mapu a body s popisem. Při rozkliknutí bodu se zobrazí detailní informace dle nastavení v dialogu tisku.
Druhou možností je sestava "Export do KML". Vytvořený KML soubor lze následně otevřít v externím mapovém software (např. Google Earth, Google Maps apod.).
Do položek příjemek/výdejek a položek faktur přidán sloupec "Sleva", který v % zobrazuje rozdíl ceny a ceníkové ceny. Dále je možné při tvorbě výdejky (a stejně v položkách faktury) funkcí "Zadání slevy k položce" upravit cenu pomocí zadané slevy. Zadání slevy pomocí konkrétní (záporné) částky je možné také pomocí dodatkových nákladů na výdejce a následným použitím funkce v lok.menu "Rozpočítání dodatkových nákladů" - tato funkce poté poníží poměrně cenu na jednotlivých položkách výdejky.
Pokud je zaškrtnuta volba "Kontrola duplicity IČO" (Partneři - záložka Nastavení), tak systém kontroluje, zda v databázi neexistuje partner se stejným IČO. Nalezené vypíše.
V okně upozornění (trigger) lze editovat, což je vhodné např. pro připomínání úkolů nebo akcí.
Pro správce systému je k dispozici statistika použití systémových i uživatelských funkcí jednotlivými uživateli.
Upozornění na budík/trigger lze získat emailem (např. na mobilní telefon) i při vypnutém OBISu.
Uživatelsky lze nastavit barevné zvýraznění polí v detailu tabulky (důležité údaje). Dále lze označit údaj jako povinný a uživatel bez jeho vyplnění nemůže záznam zapsat.
Samostatně nastavitelné číselně řady pro různé druhy ceníků.
Na serveru lze nastavit možnost on-line přístupu k OBISu z internetového prohlížeče.
Přímo z OBISu lze realizovat operace s platebními kartami přes připojený platební terminál Ingenico.
Nový modul Úkoly slouží k zadávání a evidenci úkolů v rámci systému mezi jednotlivými uživateli, evidenci požadavků od zákazníku, evidenci vlastních úkolu apod.
Vlastnosti modulu Úkoly:
Modul Dokumenty slouží k evidenci dokumentů a jejich stavů. Lze tak realizovat např. evidenci odeslané/přijaté emailové či oskenované papírové korespondence, evidenci tiskových výstupů z OBISu (např. nabídky, faktury, upomínky) apod.
Vlastnosti modulu Dokumenty:
První sestava vytiskne ke každé master položce seznam všech vazeb včetně cen. Jedná se pouze o informativní údaj. Druhá sestava vytiskne k dané master položce všechny vazby ze stejné kapitoly a k nim i jejich ceny. Vazby z jiných kapitol napočítá do ceny master položky do daného sloupce dle typu kapitoly.
Funkce sečte všechny sloupce tabulky s měnou (Kč) a zobrazí výsledek v dialogu. Sečteny jsou označené řádky. Pokud není označený žádný nebo jen jeden řádek jsou sečteny všechny vyfiltrované řádky.
Pokud označené resp. všechny řádky obsahují stejnou cizí měnu, je výsledek sečten v této měně. Pokud jsou měny různé, je výsledek v Kč.
Do položek příjemek/výdejek byly přidány sloupce číslo zakázky a položka zakázky. Platí, že číslo zakázky v položkách má prioritu před zakázkou z hlavičky. Jednu příjemku nebo výdejku lze tak rozdělit na více zakázek.
V dialogu pro výběr souboru lze označit a přidat více odkazů najednou.
Každý druh rozpočtů může mít nastaveno individuální počítadlo.
Lze vyhledávat a vkládat karty do dokladu pomocí EAN nebo čísla karty. Lze využít běžnou USB čtečku čárových kódů.
Při tvorbě platebního příkazu je možné vybrat si účet, ze kterého půjde platba, bez ohledu na nastavené účty na dokladech. Pokud se účet nevybere, platební příkazy se vytvoří dle nastavených účtů na dokladech.
Do sloupce se přenáší účet partnera z tabulky partnerů. Sloupec je editovatelný, lze přepsat na jiný partnerův účet. Účet se přenáší do platebních příkazů pokud je vyplněn. Pokud není, přenáší se do příkazů učet od partnera z tabulky partnerů.
Záložka Akce v hlavním okně Partneři je nyní plně editovatelná a lze zde akce přímo přidávat a opravovat.
Nově přepracovaná okna, které poskytují lepší možnosti uživatelských úprav. Funkčně a vzhledově jsou velmi podobná původní verzi.
Nově přepracovaná okna, které poskytují lepší možnosti uživatelských úprav. Funkčně a vzhledově jsou velmi podobná původní verzi.
Při tvorbě platebního příkazu je možné vybrat si účet, ze kterého půjde platba, bez ohledu na nastavené účty na dokladech. Pokud se účet nevybere, platební příkazy se vytvoří dle nastavených účtů na dokladech.
Do sloupce se přenáší účet partnera z tabulky partnerů. Sloupec je editovatelný, lze přepsat na jiný partnerův účet. Účet se přenáší do platebních příkazů pokud je vyplněn. Pokud není, přenáší se do příkazů učet od partnera z tabulky partnerů.
Nová funkce v modulu faktury vytvoří pomocný doklad a úhradu na částku pozastávky dle následujících pravidel:
Nově přidané sloupce v položkách rezervací umožňují explicitně určit dodavatele, nákupní cenu a objednací číslo pro následnou objednávku. Tyto informace je možné přenášet z rozpočtu při generování rezervace.
Preferovaný dodavatel, nákupní cena a objednací číslo se používají pouze ve funkci lok. menu v rezervacích Tvorba objednávky pro označené rezervace. Ve funkci objednávka dle skladu v kartách resp. dle rezervací za období v objednávkách nejsou tyto nákupní parametry zohledněny.
Do číselníku DPH doplněn sloupec Kód předmětu plnění. Nová sestava pro generování XML souboru pro elektronické podání daňové evidence
Poskytuje rychlý přehled o všech příjemkách resp. výdejkách, které byly vytvořeny na základě objednávek resp. rezervací.
Aktuální řádek v tabulce je zvýrazněn čárkovaným ohraničením.
V rychlém filtru a fulltextovém filtrování (např. ve skl. kartách a ceníku) lze použít následující syntaxi:
Je možno importovat ABO výpisy z banky v cizí měně včetně automatického generování kurzových rozdílů. Měna faktury a úhrady musí být stejná.
Umožňují po zaúčtování odpisu zamknout tyto řádky.
Nová funkce lok. menu v položkách faktur (klávesová zkratka [F5]) zobrazí dialog pro výpočet Základu, DPH a Celkové částky. Dialog podporuje různé způsoby zaokrouhlování a výpočtu DPH (zdola/shora) včetně různých sazeb dle číselníku DPH.
Nové sloupce v hlavičce a položkách zakázky. Tyto sloupce se dopočítávají při aktualizaci zakázky dle času skutečných výkonů resp. plánovaných výkonů a poskytují tak základní přehled o časové náročnosti zakázky celkem resp. jednotlivých položek.
Pro rychlou kontrolu přijatých dokladů.
Přijaté faktury které nejsou uhrazeny, ale mají vytvořen příkaz k úhradě, jsou obarveny zeleně, pokud je přikázaná částka v celkové hodnotě faktury. Pokud jde pouze o částečný příkaz, je nově faktura obarvena fialově.
V číselníku zakázkových položek lze nově určit druh zakázek. Platí, že pokud má zakázková položka kód začínající znakem ! a vyplněný druh, doplní se automaticky pouze pro nové zakázky v tomto druhu. Položky s ! bez vyplněného druhu se doplňují do všech nových zakázek jako doposud.
Nová volba v nastavení zakázek umožňuje zamezit přidávání řádků z nákladové rekapitulace připojených rozpočtů jejichž cena a náklady jsou nulové.
Pomocí nové záložky Kapacita u prostředků a funkce lok. menu Vytvoření plánu kapacit prostředků lze vytvořit plánované výkony pro zadané období. V záložce plán výkonů pak lze tyto volné kapacity rezervovat na zakázky. Je možno použít funkci lok. menu Rezervace volné kapacity pro aktuální řádek plánu.
Pokud je neúplně vyplněná nákladová rekapitulace je rozpočet po přepočtu zeleně zvýrazněný. V záložce Náklady je pak uvedena chybějící částka.
Nová záložka ve skladových kartách Parametry umožňuje definovat číselníky parametrů (např. rozměry), odkazy na příslušenství nebo doplňující textové resp. číselné informace a poznámky. Podle těchto parametrů lze následně filtrovat tabulku karet.
V okně meziskladů přibyly záložky s rezervacemi a objednávkami, které patří k aktuálnímu skladu a položce skladu. Stejně jako v okně skladových karet zobrazí seznam všech položek z rezervací/objednávek k položce skladu navíc s číslem, popisem, datem a partnerem z hlavičky rezervace/objednávky.
Nové funkce a kontroly:
V druzích faktur/dokladů lze definovat způsob zaokrouhlování DPH, který se pak automaticky doplní do nově vytvářeného dokladu. Lze tak např. pro zjednodušené daňové doklady vytvořit samostatný druh a zde pak přednastavit způsob výpočtu koeficientem z ceny s DPH.
Nová volba "Konec účetního období" z záložce nastavení účetního deníku umožňuje nastavit maximální datum pro doklady. Systém pak neumožní v kombinaci s datem měsíční uzávěrky pro jednotlivé moduly zadat doklad mimo aktuální účetní období (např. překlep v roce). Toto maximální datum lze také měnit ve funkci lok. menu deníku "Měsíční uzávěrka dokladů".
Úprava importu insolvenčního rejstříku - po nedávné změně formátu přestal import fungovat.
Nová možnost exportu tuzemských platebních příkazů do formátu MultiCash (přípona .cfd). Tento formát umožňuje načíst například bankovní aplikace od UniCredit Bank.
Funkce nabídne dialog kam lze zadat celkovou cenu dokladu bez DPH, DPH a cenu k úhradě. Systém pak doplní novou položku faktury tak, aby se dostal na požadované celkové hodnoty. Pokud se cena bez DPH + DPH nerovná celkové zadané ceně k úhradě, přidá se navíc druhý řádek zaokrouhlení celkové částky.
Nová funkce v lok. menu položek rezervací a objednávek, umožňuje vkládat přímo z karet konkrétního meziskladu, na který je aktuální rezervace resp. objednávka vytvořena.
Nová funkce v lok. menu seznamu příjemek/výdejek přepočte všechny skladové karty, které jsou na těchto označených dokladech. Lze tak rychle přepočítat karty po změně dokladu.
Nový dialog v lokálním menu účetního deníku umožňuje centrálně nastavit datumy pro uzávěrku dokladů a účtování, DPH a skladových pohybů. Toto nastavení nyní může provádět nejen uživatel Admin, ale postačuje příznak ISAdmin pro běžného uživatele.
Umožňuje fulltextově filtrovat tabulku (tj. zadanou hodnotu obsahuje libovolný sloupec tabulky). Systémově jsou fulltext filtry k dispozici ve skladových kartách, zakázkách a partnerech. Uživatelsky lze rozšířit i do dalších tabulek.
V úhradách a položkách úhrad je k dispozici nová funkce lok. menu, která zobrazí stav účtu k datu dle aktuálního řádku úhrady. Lze tak rychle kontrolovat zůstatek účtu při vytváření úhrad.
V nabídce filtrů je k dispozici nová volba "Další", kde lze filtrovat dle libovolného textového sloupce (např. Firma). Je tak možno zobrazit v hlavním okně pouze firmy, které obsahují uživatelem zadaný řetězec.
Program string posílaný přes STDIN do obiscserveru je nutné uzavřít do uvozovek a uvozovky v kódu nahradit apostrofy (pokud kód obsahuje mezery nebo CRLF). Pro docházkové systémy je nutné na klientu v souboru xmlrpc.lua zamarkovat řádek 264 (nahrazeni NULL).
Funkce v lok. menu příjemek (klávesová zkratka F4) nabídne dialog, kde se zadá celková cena resp. množství za položku a následně se vypočte a vyplní jednotková cena.
Při tisku formuláře lze zvolit kód minulého období, pod kterým se aktuální období uloží do rozvahy resp. výsledovky. Při tisku v následujícím období lze pak zvolené minulé období do formuláře vložit.
Hodnoty jsou uloženy v číselnících rozvahy a výsledovky v další záložce pro každý řádek výkazu.
V nabídce filtrů je k dispozici nová volba "Další", kde lze filtrovat dle libovolného textového sloupce (např. Popis). Je tak možno zobrazit v hlavním okně pouze karty, které obsahují uživatelem zadaný řetězec.
Nová funkce v lokálním menu v partnerech pro načnení informací z ARES a volitelně zapsání do OBISu. Pokud nemá aktuální partner připojenouo fakturační adresu, nejprve se zkontroluje, zda již existuje fakturační adresa se stejným IČO, jako má aktuální partner. Pokud je taková fakturační adresa nalezena, nabídne se k připojení k partnerovi.
V dalším kroku se načte záznam ze systému ARES odpovídající IČO u aktuálního partnera, vypíše se do dialogu včetně současných údajů v OBISu (hlavička partnera, fakturační adresa) a umožní zapsat získaný záznam z ARES do hlavičky partnera, nebo do připojené fakturační adresy, nebo vytvořit novou fakturační adresu s těmito údaji.
Nový sloupec "Impl. DPH" v druzích dokladů umožňuje nastavit kód DPH, který se bude automaticky doplňovat při přidání nových položek u dokladu v tomto druhu. Pokud všechny doklady v jednom druhu obsahují stejné DPH, urychluje tato funkce zadávání položek dokladů.
Funkce zkontroluje zaúčtování pro všechny označené doklady.
Pomocí myši lze přesouvat položky ve stromu. Se stisknutou klávesou Ctrl se vkládají jako potomek, jinak před zvolenou položku.
Funkce zkontroluje zaúčtování pro všechny označené příjemky resp. výdejky.
Funkce zkontroluje zaúčtování pro všechny položky označených úhrad.
Umožňuje nastavit různé předdefinované typy úhrad pro různé druhy dokladů (hotovost, faktury domácí, zahraniční apod). Současně s typem úhrady se nastaví odpovídající účet resp. pokladna nového dokladu.
Lze vytvářet tiskové sestavy pro textový editor OpenOffice.
Nově přepracovaný modul (rozdělení položek dokladu a tabulky DPH do dvou záložek).
Nově doplněná volba "Nemazat položky, ale aktualizovat ceny" umožňuje zadávat ručně nové položky zakázek, které zůstávají zachovány i po přepočtu, pokud na ně není žádný pohyb, ale všechny ceny u takovýchto položek jsou vynulovány.
V případě, že není nalezen přesně odpovídající záznam.
Dle DUZP, čísla dokladu nebo partnera.
Pro mezisklady s větším počtem položek.
Např. zahraniční partneři.
V číselníku druhů majetku lze volitelně nastavit počítadlo. Pokud je vyplněno použije se místo hlavního počítadla (ze záložky Nastavení).
Report "Přehled výkonů k zakázce" umožní vytisknout seznam výkonů (nebo volitelně pouze součty) seskupené dle prostředků nebo jednotek u výkonů. Pokud u výkonu není jednotka, použije se jednotka od prostředku.
Reporty "Přiznání k DPH" a "Souhrnné hlášení" s exportem do formátu XML pro elektronické podání přes daňový portál.
Do sloupce "Cena meziskladů" se počítá aktuální nákladová cena všech meziskladů na zakázku. Cena se počítá jako množství karty na meziskladu krát cena skladu karty.
Do faktur přidán report "CashFlow", který k aktuálnímu datu zobrazí stav peněz na jednotlivých účtech pokladnách. V druhém bloku zobrazí plánované platby v zadaném období (příjmy/výdaje). Ve třetím bloku zobrazí přehled plánovaného DPH za zadané období a spočítá daňovou povinnost/odpočet.
Do majetku přidán report "Výpis dle druhů majetku k datu" (nahrazuje původní "Výpis dle druhů majetku"). Před vlastním tiskem se objeví dotaz na datum a k tomuto zadanému datu budou vypočteny jednotlivé částky k tisku (pořizovací, účetní a daňová cena). Pokud se nechá dialog prázdný, ceny budou odpovídat stavu k aktuálnímu dni.
Filtr pro rychlé zobrazení všech účetních operací.
Nová funkce v položkách příkazů, která umožní vybrat číslo účtu zadané u partnera. Po výběru partnera se zobrazí dialog na zadání přikázané částky, konstantního a variabilního symbolu a s těmito hodnotami se po potvrzení zapíše daný řádek jako příkaz k platbě na vybraný účet.
Systém automaticky doplňuje účetní operace úhrad faktur na základě následujících postupu:
Funkce připraví výdejku všech materiálů, které jsou potřebné k výrobě výrobků v položkách aktuální objednávky. Skladové karty výrobků, mají vyplněný sloupec "Číslo výrobního rozpočtu". Položky těchto rozpočtů vynásobené množstvím výrobku dle objednávky, jsou pak použity pro výdejku.
V SQL u partnerů je dostupný nový dotaz, který zobrazí průměrnou dobu splatnosti u partnerů pro zadané časové období a druh dokladů.
Bylo přesunuto do hlavního menu Ostatní|Upozorňování.
Administrátor může měnit triggery více uživatelům v Ostatní|Uživatelé záložka Upozorňování. (Triggery byly přesunuty z globalního optionu do vlastní tabulky common_triggers).
Formulář pro přiznání k DPH pro rok 2010 počítá DPH na řádcích 3-12 formuláře dle sazby uvedené v tabulce DPH ve sloupci Sazba pro účtování dovozu. Pokud zde sazba není uvedená, počítá se se sazbami 20% a 10% a při tisku se vypíše upozornění.
V tabulce účetních operací je přidaný nový sloupec Zdroj. Dle tohoto nastavení, pak pole Druh je odskok do druhu faktur, úhrad, pohybů skladu nebo majetku.
Možnosti jsou následující:
Zároveň byl zaveden nový způsob filtrování dle:
Funkce funguje ve všech modulech.
Funkce v partnerech načte insolvenční rejstřík k zadanému datu (měsíc zpětně) a k partnerům, u kterých se shoduje IČO z OBISu s IČO nebo RČ z rejstříku, bude přidána akce s aktuálním datem pro zadaného uživatele.
Pro označený majetek funkce projede všechny položky v zadaném období, zkontroluje zaúčtování a vypíše případné chyby a nesrovnalosti.
Při otevření číselníku pro sloupec číslo druhu v kapitolách nyní variantně otevírají tabulky druhů kapitol nebo druhů ceníku resp. druhů sortimentů. Která tabulka se otevře, rozhoduje nově přidaný sloupec zdroj, kde nejprve vyberte požadované písmeno.
Možnosti jsou následující:
Sortimentní druh v ceníku využíval tabulku druhů skladových karet. Nově byla vytvořena samostatná tabulka druhů sortimentů pro ceník do které byly přeneseny data z druhů skladových karet. Nyní lze oba číselníky upravovat samostatně.
Z důvodu zpomalení při listování tabulkou byly implicitně vypnuty náhledy velkých poznámek. Procházení tabulkou vyžadovalo komunikaci s SQL serverem (Firebirdem). Náhled byl nahrazen ovládacím prvkem jako u MM Poznámky. Tj. při stisku tlačítka … se zobrazí okno, kde je možné provádět úpravy. Kdo by náhledy vyžadoval a zpomalení mu nevadilo je možné je opět zapnout v Ostatní|Nastavení|Ostatní|V autodetailu zobrazit memo.
Sloupec Náklady po poslední fakturaci sumuje všechny náklady na zakázku, které jsou datumově po poslední vydané faktuře na zakázku. Pokud na zakázku ještě žádný vydaný doklad není, pak je to suma všech nákladů k zakázce. Sloupec Cena příjemek je suma všech skladových karet přijatých na zakázku. Pokud se shoduje číslo skladové karty s číslem zakázkové položky, cena se počítá k dané zakázkové položce.
Pokud je zaškrtnuta volba "Kontrola duplicity var. symnolu" (Faktury/doklady - záložka Nastavení), tak systém kontroluje u přijatých dokladů (znaménko -1), zda v databázi neexistuje doklad se stejným VS a stejným partnerem. Nalezené vypíše.
Pokud je zaškrtnuta volba "Mazat nulové položky na meziskladech" (Skladové karty - záložka Nastavení), tak se při rekonstrukci skladu odstraní ty položky meziskladů, jejichž zůstatek množství je nulový.
Vytvoří novou fakturu z označených výkonů.
V nastavení zakázek je nová volba "Zakázat nové doklady na ukončené zakázky". Pokud bude tato volba aktivovaná, nebude možné přidat nový doklad (příjemky/výdejky, faktury) nebo výkon na již ukončenou zakázku (stav zakázky "U"). Toto omezení se týká i změny čísla zakázky na existujícím dokladu.
Doposud bylo možné spustit Aktualizaci zakázky k zadanému datu (od počátku dat). Nyní lze tutéž funkci spustit pro zadané období Od/Do a lze tak získat finanční stav zakázky např. pouze za zvolené čtvrtletí. Pokud neuvedeme "datum od" je výsledek totožný s původní funkcí.
Vyfiltruje doklady/faktury podle jejich druhu, podobně jako běžný filtr, avšak pouze neuhrazené doklady. Filtr je užitečný např. při vkládání faktur do úhrad.
Tiskne pohyby na kartách s cenou skladu a cenou prodejní. Lze zadat podmínky pro výběr karet, pohybů a nastavit volitelné sčítací úrovně (mezisoučty).
Tiskne seznam faktur. V dialogu lze zadat podmínky pro výběr faktur pro zvoleného partnera, středisko, typ datumu (vystavení/DUZP/Splatnost) a jeho rozsah a dále obor (uhrazené/neuhrazené/vše). Také lze zvolit dvě sčítací úrovně (mezisoučty) a způsob řazení.
Pokud se využívá jiné fiskální období než kalendářní rok je třeba nastavit v deníku, záložka nastavení, volbu "Datum otevření účetních knih" např. na 1.3.2009. Pro výpočet odpisů je podstatný pouze den a měsíc (na roku nezáleží) a jedná se o první den fiskálního období. Datum otevření účetních knih se používá dále při zaúčtování - všechny doklady před tímto datem (zde rok rozhoduje) se účtuje saldokontně (proti 701).
Funkce rozpustí nerozpuštěné náklady označených režijních zakázek na vybrané výrobní zakázky. Poměrovým koeficientem jsou skutečné náklady pokud alespoň jedna z vybraných výrobních zakázek má nenulové skutečné náklady. Pokud všechny výrobní zakázky mají nulové skutečné náklady, pak poměrovým koeficientem je počet zakázek a na všechny zakázky se režijní náklady rozpustí stejným dílem.
Funkce vytvoří do zvoleného druhu interní fakturu. V položkách této faktury budou nejprve řádky od režijních zakázek. Tedy co označená režijní zakázka s nenulovou částkou pro rozpuštění, to řádek ve faktuře se zápornou částkou a číslem režijní zakázky (tím se vynuluje režijní zakázka). Dalšími položkami budou položky s číslem výrobních zakázek a celkovou rozpouštěnou částkou. V množství bude poměrový koeficient. Celková cena k úhradě faktury bude nulová.
Nová funkce v lok. menu Partneři, která otevře prohlížeč a v něm stránky s obchodním rejstříkem, kde se firma vyhledá podle IČO nebo názvu pokud není IČO vyplněno.
V případě zaúčtování úhrady k dobropisu (záporná částka k úhradě na dokladu) se zaúčtuje úhrada také se záporným znaménkem. Tak lze pro zaúčtování úhrady dobropisu použít stejnou předkontaci jako při zaúčtování běžné faktury. Doposud se tato úhrada účtovala v kladné hodnotě a bylo nutné předkontaci měnit.
V položkách úhrad jsou zelenou barvou zvýrazněny ty řádky, kdy se neshoduje cena k úhradě z faktury s uhrazenou částkou. Jde tedy o částečnou úhradu nebo přeplacenou fakturu (např. úhrada více faktur pod jedním variabilním symbolem).
K položce faktury lze doplnit další specifikaci, která se nevejde na jeden řádek a následně ji tisknout (typicky u vydané faktury).
Lze tak zajistit různé účtování pohybů v rámci jedné příjemky. Pomocí uživatelkých pravidel pak lze zajistit, aby se např. pro některé druhy karet použila automaticky jedna předkontace a pro jiné druhá (materiál/výrobky/pomocné karty služeb).
V případě, že máme přepnuto filtrování dle datumového sloupce, je možno do políčka "Hodnota filtru" zadat:
Pomocí výstupu do Excelu resp. OpenOffice a kontingenčních tabulek lze analyzovat obraty rozvahových nebo výsledovkových účtů po měsících.
Při tvorbě objednávky dle skladu, lze navíc omezit vstupní podmínku pouze na zvolený druh rezervací. Lze si tedy např. vytvořit druhy rezervací nepotvrzené/potvrzené a funkci objednávky pak spustit s ohledem pouze na druh potvrzených rezervací.
Funkce pro označené doklady přidá náklady k prostředkům. Náklad se přiřadí k prostředku, který je vyplněn v hlavičce dokladu resp. v jeho položkách (zde má prioritu).
V minulosti funkce nabízela dialog výběru prostředku, ke kterému se náklad přiřadil. Nyní se získává tato informace z hlavičky resp. položek dokladu.
K protokolu tak lze připojovat odkazy na dokumenty (např. servisní záznamy apod.)
V okně meziskladů je nyní další záložka - pohyby skladové karty na meziskladu, ve které se zobrazují příjmové/výdajové doklady na aktuální sklad a kartu. Bylo upraveno lokální menu, které nyní obsahuje funkce pro výdej všeho z vybraného meziskladu a převod všeho z vybraného meziskladu.
Funkce na přepočet počátečních stavů byla upravena a přesunuta z lokálního menu výkonů do lokálního menu k prostředku. Nyní přepočet funguje na označené prostředky a jejich výkony v zadaném datumovém rozmezí.
Byly provedeny následující změny:
Filtr Druh a Stav je nutno vybrat v přepínači filtrů. Přidán obecný "budík", možno vybrat uživatele i datum.
Report pro tisk rozpočtu s dodávkou a montáží do jednoho řádku byl zrychlen. Rychlost se výrazně projeví u obsáhlých rozpočtů s mnoha položkami.
Report nyní zobrazuje i kapitoly a položky, které byly doplněny až do rozpočtu skut. stavu. Nejsou tak obsaženy v originálním rozpočtu. Sestava zobrazuje celkové množství z originálního rozpočtu, dodané či již udělané množství a množství zbývající. Dále zobrazuje i zbývající cenu.
Funkce se nachází v lokálním menu v tabulce Kurzovního lístku. Po spuštění se systém zeptá na datum kurzu a nabídne na výběr stáhnutí kurzu pro měnu EUR, GBP, USD a SKK. Kurzy se stahují ze stránek ČNB a jsou k dispozici každý den po 14:30 hod. (www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu)
Tisková sestava na základě zadaných parametrů (k jakému datu, druh karet a zda vytisknout všechny položky, nebo pouze položky s nenulovým množstvím) vytiskne položky označeného skladu (případně všech označených). Pokud není zadán druh karet, tisknou se všechny bez ohledu na druh.
Funkce změní pro označené výkony jednotkové náklady a cenu ze zadané celkové sumy dle následujících pravidel:
Vzhledem k chování funkce z pohledu vyplněného nebo nevyplněného množství ji lze využít ve dvou typických situacích:
Nový report nahrazuje sestavu CashFlow zakázky. Tiskne všechny položky z jednotlivých záložek v okně zakázek. Zároveň s tím byly ze zakázek odstraněny záložky Náklady na výkony a Příjemky na zakázku.
Tisková sestava zobrazí seznam karet z označených příjmových a výdajových dokladů a u každé karty z těchto dokladů množství přijaté, vydané a rozdíl.
Do formuláře Přiznání k DPH se jednotlivé hodnoty uskutečněných a přijatých plnění (strana 2 a 3 formuláře) tisknou dle Kódu přiznání DPH z tabulky DPH. K jednotlivým položkám DPH v číselníku DPH jsou přiřazeny Kódy přiznání DPH následovně:
U kódu nizsi a vyssi systém pozná uskutečněná nebo přijatá plnění dle znaménka dokladu.
Zaúčtuje doklad podle nastavených účetních operací dle následujících pravidel:
Funkce zaúčtuje všechny položky označených úhrad do zvoleného druhu deníku. Položky se zaúčtují dle nastavených účetních operací. Lze vytvářet také tzv. částečné účetní operace. (předkontace). Tyto mají nevyplněné pole MD nebo Dal. Při zaúčtování se pak tato prázdná hodnota doplní podle nastavené v Druhu úhrad - položka Účet pro částečnou předkontaci.
Příklad: * v druhu pro zvolenou banku vyplníme účet pro částečnou předkontaci "211.001" * pro úhrady pak používáme účetní operace např. MD="", Dal="311.001" nebo MD="321.001", Dal="" * při zaúčtování se pak za prázdné účty "" doplní "211.001"
Funkce Vytvoř příkaz k úhradě byla rozšířena o volbu výpočtu přikázané částky:
Funkce Vytvoř příkaz k úhradě byla rozšířena o volbu způsobu s následujícími možnostmi:
Tisková sestava graficky zobrazí plán práce vybraných prostředků v zadaném období. Zobrazuje jaký prostředek bude ve který den a čas pracovat na které zakázce. Zakázky jsou v tabulce zobrazeny barvami, které jim systém přiřadí.
Pokud se při spuštění do dialogu vyplní zakázka, sestava zobrazí plán pro tuto zakázku. Tedy kdo, který den a čas bude pracovat na této zakázce.
Sloupce objednací číslo a měrná jednotka v položkách objednávek je možné editovat. Pří vložení karty do objednávky se objednací číslo a měrná jednotka automaticky doplňují pokud existují. Pokud ne, je možné je ručně doplnit popř. editovat.
Při uhradě faktury je možno zvolit jen přecenění (zapsání kurzového rozdílu) bez vlastní úhrady.
Ikony, které si uživatel vytáhl vedle lokálního menu jsou nahrazeny systémovým nastavením. Důvodem je technická změna formátu uložení tohoto nastavení. Uživatel si musí tyto ikony vytáhnout z lokálního menu znovu.
Položky DPH, Odběratel a Na sklad dříve umístěné v levém horním rohu přesunuty do autodetailu.
Byla zrušena funkce Rozpuštění subdodávky na více zakázek. Nahrazuje ji možnost zadávat čísla zakázek k položkám dokladu. Dále byla zrušena funkce pro odskok do deníku, nahrazuje ji samostatná záložka.
Funkce 'Opakovaná fakturace', která je dostupná z lokálního menu faktur slouží k fakturování podle připraveného vzoru, kde jsou stále stejné položky a hlavička faktury. Mění se pouze datum (vystavení, splatnosti, DPH) a poznámka, kam se vepisuje období, za které se faktura vystavuje. Tato funkce se dá použít i na více označených faktur.
V seznamu tiskových sestav jsou zobrazeny všechny sestavy, které jsou k
dispozici.
Dle výběru druhu tisku (tisk na tiskárnu, export do excelu, …)
pomocí sady ikon, se daná sestava vyexportuje na tiskárnu, excelu atd.
Pokud šablona neexistuje pro daný druh tisku, ikona je zašedlá a nelze ji
použít.
Na serveru lze nastavit automatickou rekonstrukci skladu a aktualizaci zakázek např. každý den v noci. Bližší technické informace a ukázkové skripty jsou na wiki stránkách OBIS.
Nová rekonstrukce skladů, kompletně přepsaná do LUA. Je ji možno spuštět na pouze pro označené skladové karty nebo zajistit periodické spouštění přes obiscserver např. každý den v noci.
Tato rekonstrukce také lépe pracuje s rezervací, která obsahuje dvě stejné skladové karty (postupně je "vyřizuje").
Rekonstrukce skladu také doplňuje nový sloupec Error v pohybech na kartě. Tyto chybové pohyby jsou pak červeně zvýrazněny v záložce Pohyby na kartách a lze tak rychleji najít chybový výdej do záporu nebo nepárovou převodku.