Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


manual:prijmove_a_vydajove_doklady

Toto je starší verze dokumentu!


Další: Doklady/Faktury Nahoru: Skladové hospodářství Předchozí: Výdej ze skladu Obsah

**Kapitoly**


Příjmové a výdajové doklady

Tento modul slouží k prohlížení a opravě příjmových a výdajových dokladů, k získávání nejrůznějších odběratelských a dodavatelských přehledů a k vytváření speciálních dokladů, jako jsou hromadné výdejky a uzávěrky skladu.

Obrázek 5.45

Příjmové a výdajové doklady - úvod

Image s_doklady

Koncepce

Okno Příjmové a výdajové doklady obsahuje několik záložek. V záložce Doklady (Obrázek 5.46-1) jsou všechny doposud vytvořené příjemky, výdejky a převodky mezi sklady. Pro přehlednost je možné tyto doklady filtrovat (Obrázek 5.46-2).

Okno Příjmové a výdajové doklady je typickým oknem systému OBIS s více provázanými tabulkami umístěnými v záložkách. Platí, že pokud vybereme v záložce Doklady nějakou položku, získáme na ostatních záložkách k tomuto dokladu podrobné informace. V druhé záložce například získáme přehled o pohybech. Pro vybraný pohyb nebo skladovou kartu jsou pak ve třetí záložce výrobní čísla.

Obrázek 5.46

Příjmové a výdajové doklady - koncepce

Image s_doklady1

Struktura

Struktura tabulky SkladDM.prijemky:

  • Číslo dokladu - Číslo dokladu: příjemky (začínají písmenem P) nebo výdejky (začínají písmenem V)
  • Popis - Popis
  • Partner - Číslo partnera
  • Datum - Datum
  • Číslo přijaté faktury - Číslo faktury, pro příjemku je to číslo faktury od partnera, pro převodku číslo druhého skladu
  • Číslo dodacího listu - Číslo dodacího listu; pro příjemku je to číslo dodacího listu, pro převodku (Kód operace='prevodka') číslo párové převodky
  • Vyřídil - Kód uživatele, který vytvořil tento doklad
  • Účetní operace - Kód účetní operace, je-li doklad Převodka, označeno kódem 'prevodka'
  • Cena položek - Cena položek celkem bez DPH
  • Cena dodatkových nákladů - Cena dodatkových nákladů
  • Cena pol. v poř. cenách - Cena položek v pořizovacích cenách
  • Faktura - Moje číslo faktury, kterou byl tento doklad fakturován
  • Číslo zakázky - Číslo zakázky, má smysl pouze pro výdejku
  • Pol. zakázky - Položka zakázky
  • Rezervace / Objednávka - Číslo objednávky (pro Příjemky), resp. rezervace (pro Výdejku), ke které se tento doklad vztahuje
  • Číslo skladu - Číslo skladu, na který bylo přijímáno , resp. z něhož bylo vydáváno
  • Číslo střediska - Číslo střediska; při zaúčtování dokladů se toto číslo přenáší do Účetního deníku
  • Znaménko - Znaménko: -1 .. příjem na sklad, +1 .. výdej ze skladu
  • Měna - Kód měny
  • Poznámka - Poznámka
  • Error - Chyba v dokladu

Přehled pohybů k dokladu

Pro vybraný doklad lze v záložce Pohyby získat přehled. Je zde možno měnit jak počty kusů (Obrázek 5.47-1), tak cenu (Obrázek 5.47-2), avšak POZOR, každá taková změna způsobí nesprávnost hodnot množství a ceny skladu na skladových kartách. Je tedy nutné použít funkci Rekonstrukce počtu kusů. Tato funkce projede všechny doklady a znovu obnoví počet kusů a cenu skladu (pokud je nastavena průměrováním). Pokud používáte sklad systému OBIS jako podklad pro účetnictví, nedoporučuje se vytvořené doklady měnit.

Obrázek 5.47

Přehled pohybů k dokladu

Image s_doklady2

Přehled výrobních čísel k dokladu

V další záložce okna získáte pro vybraný pohyb přehled o použitých výrobních číslech (Obrázek 5.48). Výrobní čísla lze zobrazit buď k vybrané kartě, nebo podmnožinu pouze k pohybu (Obrázek 5.48-1).

Obrázek 5.48

Přehled výrobních čísel k dokladu

Image s_doklady3

V této tabulce lze pouze měnit čísla dokladů příjemek a výdejek.

Dodatkové náklady

V záložce Dodatkové náklady jsou náklady připojené k danému dokladu (Obrázek 5.49). Pokud je tímto dokladem Příjemka, můžeme tyto dodatkové náklady rozpočítat na jednotlivé položky. Tato funkce se volá z Lokálního menu v záložce Doklady.

Tuto funkci můžeme využít i u příjemek se slevou. Jen s tím rozdílem, že vkládáme dodatkové náklady se zápornou částkou, reprezentující celkovou slevu příjemky. Po rozpuštění těchto nákladů se poměrově poníží cena jednotlivých položek příjemky.

Obrázek 5.49

Dodatkové náklady

Image s_dodatknakl

Přehled dokladů k zakázce

Přehled dokladů k zakázce se získá vhodnou volbou filtrace. Nejdříve si dáme seznam Filtrovat dle sloupce Zakázky (Obrázek 5.50-1) a pak si přes tlačítko (Obrázek 5.50-2) vybereme požadovanou zakázku.

Obrázek 5.50

Přehled dokladů k zakázce

Image s_doklady4

Následně si v tisku zvolíme sestavu Doklady k zakázce (Obrázek 5.51-1) pro všechny doklady (Obrázek 5.51-2) a zobrazíme náhled (Obrázek 5.51-3).

Obrázek 5.51

Přehled dokladů k zakázce

Image s_doklady5

Přehled dokladů k partnerovi

Přehled dokladů k partnerovi se získá vhodnou volbou filtrace. Nejdříve si dáme seznam Filtrovat dle sloupce Partnera (Obrázek 5.52-1) a pak si přes tlačítko (Obrázek 5.52-2) vybereme požadovaného Partnera.

Obrázek 5.52

Přehled dokladů k partnerovi

Image s_doklady6

Zvolíme tiskovou sestavu Doklady k partnerovi pro všechny doklady a zobrazíme náhled.

Vytvoření faktury z dokladu

Pro vytvoření faktury je vhodné nejdříve zobrazit pouze doklady, které nemají přiřazené číslo faktury. K tomu slouží funkce Zobrazení nefakturovaných dokladů (Obrázek 5.53-1), která se volá z Lokálního menu. Poté označíme doklad, ze kterého chceme vytvořit fakturu a vyvoláme z Lokálního menu funkci Fakturace označených dokladů (Obrázek 5.53-2). Tato funkce vytvoří pro každý doklad fakturu. Číslo faktury pak doplní k dokladu do sloupce Faktura (Obrázek 5.53-3). Aby funkce pracovala správně, musíme mít v záložce Nastavení vyplněné položky Druh dokladů pro fakturaci výdejek a Druh dokladů pro fakturaci příjemek.

Obrázek 5.53

Vytvoření faktury z výdejek

Image s_doklady7

Výdej všeho z označených resp. ze všech skladů

Tato funkce umožňuje vytvořit výdejku všeho zbylého materiálu na označeném resp. na všech skladech. Tato funkce se hodí v případě, že máme vytvořený sklad na zakázku pro montážní skupinu. Na tento sklad na začátku realizace převedeme převodkou materiál a po ukončení se nespotřebovaný materiál převede z montážního skladu zpět na hlavní sklad. To, co na montážním skladu zůstalo, se skutečně spotřebovalo a my můžeme funkcí výdej všeho vytvořit výdejku na zákazníka.

Funkce výdej všeho ze všech skladů, výdej všeho z označených skladů se vyvolá z lokálního menu v tabulce Meziskladů (obr. 5.11-3). Po potvrzení této funkce se nás systém zeptá na Partnera, na kterého výdejku děláme. Po vybrání a potvrzení systém vytvoří výdejku. Když se nyní podíváme do aktuálního skladu, uvidíme, že ve sloupci Množství je u všech položek hodnota (Obrázek 5.54-1).

Obrázek 5.54

Výdej všeho z aktuálního skladu

Image s_doklady10a

Příjemky/výdejky mezi pobočkami

Systém OBIS umožňuje vytvořit příjemku z výdejky, která byla vytvořena a uložena v OBISu.

Nejprve vytvoříme výdejku. Přepněte se do okna Příjmové a výdajové doklady a tuto výdejku označíme. Vyvoláme Hromadné změny-přenos dat (Obrázek 5.55-1). Zvolíme cestu k datům (Obrázek 5.55-2), použijeme označená data (Obrázek 5.55-3) a spustíme export. Ve zvoleném adresáři se vytvoří XML soubor, který pošleme do druhé pobočky.

Obrázek 5.55

Příjemky/výdejky mezi pobočkami

Image s_doklady11

Ve druhé pobočce se soubor uloží na lokální disk a vytvoří se z něj příjemka funkcí lokálního menu Import výdejek jako příjemky. Systém se nás zeptá na cestu pro import, Partnera a Sklad (Obrázek 5.56). Po potvrzení tlačítkem OK systém vytvoří novou příjemku.

Obrázek 5.56

Import výdejek jako příjemky

Image s_doklady12

Uzávěrka skladu za období

Systém OBIS není účetnický software, proto je zde uzávěrka pojata odlišně než u ekonomických programů. Je to proto, že i po uzávěrce je po jistou dobu v systému OBIS třeba přistupovat ke starým dokladům pro vyhodnocení zakázek apod.

Systém OBIS nabízí jednoduchou pomůcku, která vytvoří výdejku všeho na aktuálním skladu a ihned poté příjemku všeho zpět. Původní doklady zůstávají zachovány. Tuto funkci spustíme např. na konci roku.

Poté se v systému pracuje normálně dál. V březnu, kdy už nebudeme doklady z minulého roku potřebovat, se nejprve zkopírují celá data OBISu do jiného adresáře (viz. kap. Nastavení systému OBIS) a poté se staré doklady smažou. První doklad roku pak bude hromadná příjemka.

Funkce Výdej a příjem z aktuálního skladu se vyvolá z lokálního menu. Je možné volat i funkci Výdej a příjem ze všech skladů, která nám udělá výdejku i příjemku ze všech skladů najednou.


Další: Doklady/Faktury Nahoru: Skladové hospodářství Předchozí: Výdej ze skladu Obsah

manual/prijmove_a_vydajove_doklady.1181825591.txt.gz · Poslední úprava: 2007/09/10 09:31 (upraveno mimo DokuWiki)